
Mit tanulhatnak a fotográfia szakra jelentkező hallgatók?
Megismerhetik a fotográfia vizuális formanyelvét, annak analóg- és digitális technikai eszköztárát, valamint azt, hogy ezekkel az eszközökkel hogyan tudják a véleményüket, gondolataikat képpé formálni. Szakjainkon a hallgatókat olyan technikai tudással és kritikus szemlélettel ruházzuk fel, ami lehetővé teszi, hogy bekapcsolódjanak akár a hazai, akár a nemzetközi művészeti életbe. A BA szakon főként a kreatívipari feladatok megoldása kerül a fókuszba. Ezt támogatja a divat, a riport és az alkotói fotográfiai specializáció. Az MA szakon a képzés fókuszában már az önálló művészeti projektek állnak. Komplex, autonóm, művészeti gondolkodás kialakításában támogatjuk a hallgatókat.
Milyen szakmai kritériumok alapján alakították ki a tanterveket?
A tanterv kialakításakor egyrészt az aktuális kreatívipari trendek irányvonalait és a korszerű technológiai eszközpark magas fokú ismeretét tartottuk szem előtt. Másrészt – az egyetemi myBRAND módszertant alapul véve – a kreatív önkifejezést, a saját stílus fejlesztését tartjuk alapvetően fontosnak. A középpontban az élmény alapú oktatás áll, a frontális oktatás helyett a gyakorlati órák, a projektfeladatok kerülnek előtérbe. A képzés kiemelt célja a versenyképes portfólió kialakítása. Ezen célok eléréséhez a szak széles körű specializált ismeretekkel is bíró oktatói csapata biztosít segítséget a hallgatóknak. Kiemelkedő életművel, tudományos fokozattal és szakmai elismertséggel rendelkező fotográfusok, alkotóművészek, teoretikusok alkotnak olyan oktatói csapatot, ahol a hallgató személyiségének megfelelő fejlődés támogatása az elsődleges cél. Nyitott szellemi műhely, befogadó közösséggel. Ahol a csapatmunka és az önálló vélemény egyszerre válik fontossá. Ahol cél, hogy a hallgatóból alkotótárs váljék.
Milyen felszereléseket és technológiai forrásokat biztosít a szak a diákoknak, hogy a legkorszerűbb eszközökkel gyakorolhassanak?
A képzés egyik legfontosabb helyszíne a korszerű eszközökkel felszerelt műterem, amelyben a felvételkészítés mellett a világítás, a stúdiótechnika, a modelles fényképezés alapvető ismereteit oktatjuk. Emellett rendelkezésre áll egy kiváló digitális labor, ahol modern számítógépekkel, szkennerrel és nyomtatóval dolgozunk. Itt zajlik az utómunka, a retusálás vagy akár a videó szerkesztés, 3D kísérletezés is. További speciális helyszín az analóg labor, ahol a képkészítés klasszikus, archaikus és analóg kémiai folyamataival foglalkozunk. Minden hallgató szabadon használhatja a fotóműtermet, az analóg és digitális labort, valamint ingyen bérelhetőek a raktárkészletben található kamerák, felvétel- és világítástechnikai eszközök.
Mondana néhány neves oktatót, akikre büszke az egyetem?
Összesen több mint harminc oktató dolgozik a szakon. Mindegyikükre büszkék vagyunk. A teljesség igénye nélkül nálunk tanít Szabó Dezső és Gerhes Gábor képzőművész, Pettendi Szabó Péter fotográfus, Pfisztner Gábor esztéta. A riport specializáció vezetője Hajdú D. András. Dokumentarista fotográfiát tanít Korniss Péter, Kossuth és Prima Primissima díjas fotográfus. A divat specializáció vezetője Almási Jonathan Csaba. Archaikus technikát Zalka Imre oktat, a digitális képalkotást pedig én tanítom.
Milyen területen helyezkedhetnek el a hallgatók, ha a fotográfia képzésen végeznek a METU-n?
Szerencsére számtalan területen keresnek fényképekkel, fotográfiai képalkotással, vizuális kultúrával foglalkozó szakembereket. Mivel az oktatói gárda jelentős része a kreatívipari gyakorlatban érintett alkotó, néhány hallgató már az egyetemi évek alatt fotográfiai munkát talál. Végzett hallgatóink nem csekély része saját vállalkozásba kezd és szakipari feladatokkal foglalkozik. Reklám és tárgyfotótól a portréfotográfián keresztül az enteriőr fotográfiáig széles a skála. Gyakori, hogy a sajtóban, hírportáloknál vagy divatmagazinoknál helyezkednek el fotográfusként. Ma már nincs Magyar Sajtófotó Kiállítás korábbi hallgatóink díjazása nélkül, de például a nemzetközi Vogue-ban is jelent meg hallgatónk divatanyaga.
Az önálló alkotói, művészeti praxisra is van példa. Hallgatói munkával találkozhatunk idén a Budapest Fotó Fesztiválon, a debreceni Modemben vagy éppen a veszprémi Művészetek Házában. A munkaköröket tekintve is széles a skála. A klasszikus fotográfusi állásokon túl találunk képszerkesztőket, retusőröket, múzeumi fotográfusokat, galériavezetőket és munkatársakat, social média szakértőket, de akár specifikus kereskedelmi vezetőket is.
Mindemellett fontosnak tartom megjegyezni, hogy sok nálunk végzett hallgató folytatja tanulmányait. Egyre bővül a mesterszakosok és a doktori fokozatot szerzett korábbi hallgatóink sora.
További információ: www.metropolitan.hu
Fotó:Kovalovszki Rita
forrás: artportal.hu